Небезпека прямо під ногами


Спалювання листя заборонено статтями 16 і 22 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 Адміністративного кодексу України. Згідно з цією статтею, самовільне спалювання опалого листя у парках чи населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього середовища тягне за собою стягнення штрафу в суммф 119 гривень.

Та попри офіційні заборони й можливість заробити штраф, сухе листя й далі продовжують спалювати. Про шкідливість цього процесу попереджують екологи. Вони зазначають, що спалювання листя знищує корисних комах і призводить до руйнації верхнього шару грунту. Також із тліючого без доступу повітря листя виділяється бензоперен — речовина, що викликає ракові захворювання у людей. У диму багать із опалого листя також дуже високий вміст сполук свинцю, ртуті й інших важких металів. Є у ньому і діоксин — один із найнебезпечніших отрутохімікатів. Діоксин має здатність нагромаджуватися в організмі, а вже потім проявляти свою шкідливість. Якщо в купу опалого листя потрапить поліетиленовий пакет чи пластикова пляшка, то при горінні утворюватиметься більше 70 різних небезпечних речовин. Саме вони, як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. А внаслідок подразнення органів дихання провокуються напади задухи у хворих бронхіальною астмою та бронхітом. Погіршується стан людей, які страждають на захворювання серцево-судинної системи та на алергію.

Окрім згубного впливу на наше здоров’я, під час спалювання листя може виникнути пожежа, а разом із нею і фатальні наслідки. Також прикро визнавати, що найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей дошкільного чи молодшого шкільного віку — на їх організм вплив диму особливо небезпечний.

Як же боротися з опалим листям? Фахівці рекомендують найбільш прийнятливий для природи спосіб утилізації опалого листя — КОМПОСТУВАННЯ. Для компостування листя складають у купи завширшки 2м. і заввишки до 1,7м. Ці купи з часом перетворюються на добриво.

Ось, наприклад, за кордоном листя збирають і здають на компостування за певні кошти. Таким чином відбувається заохочення людей. В Україні, на жаль, немає належних умов для розв’язання проблеми з опалим листям через брак коштів. Така невтішна ситуація змушує замислитися кожного свідомого громадянина. АДЖЕ ЦЕ НАША КРАЇНА, НАШЕ ЖИТТЯ, НАШЕ МАЙБУТНЄ...